HAKKIMIZDA

Mazİden ATİYE Ünİversİtelİler Başkanlığı

1991 yılından bu yana 27 yıllık bir maziye sahip Üniversiteliler Başkanlığı, üniversiteye hazırlanan, yüksek öğrenim gören veya eğitimini tamamlamış olan gençlerin dinî, tarihî ve kültürel şuur ile mesuliyetlerinin farkında olmaları amacıyla çeşitli hizmetler sunmaktadır.

27 YILLIK BIR GEÇMIŞ

Bunu yaparken, ilimle meşgul olan şahsiyetlerin bulundukları mekân ve zaman olgusu içerisinde kendi konumlarını tanımlamalarını hedeflemiştir. Üniversiteli gençlerin ufuklarını sadece üniversite eğitimi ile uzmanlaşılan alanla kısıtlamayan, yaşadığı toplumda

söyleyecek bir sözü olan, topluma ciddi anlamda fayda sağlayabilen, sorumluluklarının farkında olan, gaye ve vizyon sahibi nesillerin oluşmasını sağlamak birimin ana hedeflerindendir.

Üniversiteliler Başkanlığı, Teşkilatlanma, Eğitim, Yurt ve Burs ve Tanıtım Birimleri ile 36 bölgede 500 idareci ile lise eğitimlerini tamamlamış olan gençlere hizmet sunmaktadır. 5000’i bulan üye sayısı ile Üniversiteliler Başkanlığı, çalışmalarıyla 12 bin civarında üniversiteli ve akademisyene ulaşmaktadır.

1991 yılından bu yana ÜNİVERSİTELİLER BAŞKANLARI

GT Üniversiteliler Başkanlığı, faaliyet hayatına birim olarak 1991 yılında başladı. O dönem Avrupa Millî Görüş Teşkilatları (AMGT) adını taşıyan teşkilatın Üniversiteliler Başkanlığı olarak üniversitelilere yönelik hizmetlerine başlayan birimin ilk başkanı Abdullah Gencer idi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan
Hoca’nın üniversiteliler vurgusu

Abdullah Gencer 1991 yıllarında Üniversiteliler Başkanlığı’nın kuruluş sürecini şu şekilde anlatıyor: “Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamız ve merhum Genel Başkanımız Osman Yumakoğulları o dönem sıklıkla Üniversiteliler Teşkilatının mutlaka kurulması gerektiğini ifade ediyor ve her ortamda bunun

önemine vurgu yapıyorlardı. İstişareler sonucu merhum Genel Başkanımız Osman Yumakoğulları Üniversiteliler Başkanlığı görevini bana tevdi etti.

1990 yılının sonlarına doğru istişarelerle bazı üniversiteli kardeşlerimizi tespit ederek çekirdek ekibimizi oluşturduk. Çalışma azmimizi oluşturan temel husus, Avrupa’da yetişecek olan gençlerimize ve ülkemize katkıda bulunmaktı. Bunun için de gece gündüz çalışmak gerekiyordu.

Bu ise ‘İnsanoğlu için ancak çalıştığının karşılığı vardır.’ ayeti çerçevesinde gayretle mümkün olabilirdi. 1991 başlarında Üniversiteliler Başkanlığını kurduk. Bütün kardeşlerimizle bu çerçevede gayret gösterdik. Emeği geçen ve hâlâ geçmekte olan bütün kardeşlerime şükranlarımı arz ederim.”

İlk Üniversiteliler Başkanı olan Abdullah Gencer’den sonra bu görevi İktisat Mühendisi Bayram Keskin yürüttü.

1999-2005 yılları arası ise Üniversiteliler Başkanlığı Gençlik Teşkilatı’na bağlı olarak çalışmalarını yürüttü.

BAŞKANLAR KİMDİ?

1 Abdullah Gencer
Abdullah Gencer
(1991-1993)
2 Bayram Keskin (Small)
Bayram Keskİn
(1993-1995)
3 Mehmet Gedik (Small)
Mehmet Gedİk
(1995-1996)
3 Ali Kizilkaya (Small)
Ali Kızılkaya
(1996-1997)
4 Bahaddin Budak (Small)
Bahaddİn Budak
(1997-1999)
5 Celal Tüter (Small)
Celal Tüter
(2005 - 2013)
6 Taner Dogan (Small)
Taner Doğan
(2013 - 2015)
7 Selcuk Cicek (Small)
Selçuk Çiçek
(2015 - 2020)
WhatsApp Image 2020-09-12 at 16.16.10
İsmail Türk
(2020 - .. )
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.