Scroll Top

UNİDAY

Günümüzde eşref-i mahlukatı fıtratından koparıcı teknolojik ilerlemelere, gelecek yıllarda etkisi kestirilemeyen yapay zekâ tartışmalarına ve genetik oynamalarla insanın varoluşsal boyutunda yaşanan değişimlere şahitlik ediyor ve büyük meydan okumalarla karşı karşıya bulunuyoruz. Bu meydan okumalara karşı, büyük düşüncelere ve çağın bilgisine eşlik edecek kolektif bir bilince ihtiyacımız vardır. Tarihî tecrübe de göstermiştir ki, büyük düşünceler esasen büyük meydan okumaların ve büyük krizlerin var olduğu ortamlarda ortaya çıkmaktadır. Gök kubbenin altında çağın meydan okumalarına karşı söyleyecek bir sözü olan; kendilik, zaman ve mekân bilinciyle donanmış, geleneğinin ve kadim tarihinin ilmî ve irfanî hazinelerini özümsemiş ve tüm insanlığı kuşatıcı bir neslin inşasıyla başta mensubu olduğumuz İslam dünyasına.

..Cemil Meriç’in buyurduğu gibi ‘Maziyi muhafaza, fakat ayıklayarak. Yeniyi kabul, ama seçerek.’

‘Ey İnsanlar!’ deme yeteneğini yeniden kazandırmaktır en büyük derdimiz. Yani bize ait olan özü ve bilgiyi bilince devşirmek, küreselleşmeyle süregelen devasa değişime yeni bir anlam niteliği katacak kolektif bir aklın doğuşuna zemin hazırlamaktır. Bu derdi paylaşan bir neslin inşası yolunda en büyük azığımız ise hayalimiz. Hayallerini gerçekleştirmek üzere yola çıkanlarla yolda olanların buluştuğu UNİDAY’de görüşmek arzusuyla.” Üniversiteliler Günü, IGMG mensubu olarak dünyanın farklı ülkelerinde eğitim gören genç kitlenin en geniş şekliyle bir araya geldiği en büyük etkinliklerden.

2007

2009

2011

2014

2018

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.