ünİversİtelİler ‘bİlgİden bİlİnce’ dİyor

 

5 Ekim 2018

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Gençlik Teşkilatı Üniversiteliler Başkanlığı 13 Ekim’de “Bilgiden Bilince” sloganıyla Essen kentinde yüzlerce üniversiteli ile bir araya gelecek.

Üniversiteliler Başkanlığı Essen Grugahalle’da gerçekleştireceği Üniversiteliler Günü’ne (UNİDAY) tüm üniversiteli gençleri davet ediyor. Programa konuk olarak eski Tunus Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Moncef Merzouki, Dr. Abdurrahman Reidegeld, Dr. İbrahim Halil Üçer, Hattat Mustafa Cemil Efe ve Sanat Merkezi davet edildi, Filistin kökenli müzik grubu Le Trio Joubran da programda sahne alacak. Üniversiteliler Başkanı Selçuk Çiçek Üniversiteliler Günü’nün geleceğe dair umutları yeşertmek, gençlerin dinamizmini, birlik ve beraberliğini göstermek amacıyla düzenlendiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Günümüzde eşref-i mahlukatı fıtratından koparıcı teknolojik ilerlemelere, gelecek yıllarda etkisi kestirilemeyen yapay

zekâ tartışmalarına ve genetik oynamalarla insanın varoluşsal boyutunda yaşanan değişimlere şahitlik ediyor ve büyük meydan okumalarla karşı karşıya bulunuyoruz. Bu meydan okumalara karşı, büyük düşüncelere ve çağın bilgisine eşlik edecek kolektif bir bilince ihtiyacımız vardır. Tarihî tecrübe de göstermiştir ki, büyük düşünceler esasen büyük meydan okumaların ve büyük krizlerin var olduğu ortamlarda ortaya çıkmaktadır. Gök kubbenin altında çağın meydan okumalarına karşı söyleyecek bir sözü olan; kendilik, zaman ve mekân bilinciyle donanmış, geleneğinin ve kadim tarihinin ilmî ve irfanî hazinelerini özümsemiş ve tüm insanlığı kuşatıcı bir neslin inşasıyla başta mensubu olduğumuz İslam dünyasına ‘Ey İnsanlar!’

deme yeteneğini yeniden kazandırmaktır en
büyük derdimiz. Yani bize ait olan özü ve bilgiyi bilince devşirmek, küreselleşmeyle süregelen devasa değişime yeni bir anlam niteliği katacak kolektif bir aklın doğuşuna zemin hazırlamaktır. Bu derdi paylaşan bir neslin inşası yolunda en büyük azığımız ise hayalimiz. Hayallerini gerçekleştirmek üzere yola çıkanlarla yolda olanların buluştuğu UNİDAY’de görüşmek arzusuyla.” Üniversiteliler Günü, IGMG mensubu olarak dünyanın farklı ülkelerinde eğitim gören genç kitlenin en geniş şekliyle bir araya geldiği en büyük etkinliklerden. 2007’de “Gelenek’teki Gelecek” sloganı ile başlayan, 2009’da “Yinelemeyen Yenileyemez”, 2011’de “Düşlerimiz Maziye Dayanır”, 2014 yılında “Düşünce Seyre Düşünce” sloganları ile düzenlenmiş olan UNİDAY, 13 Ekim tarihinde “Bilgiden Bilince” sloganı ile beşinci kez icra edilecek.

“Hayallerİnİ gerçekleştİrmek üzere yola çıkanlarla yolda olanların buluştuğu UNIDAY’de görüşmek arzusuyla.”

Leave a comment

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.